AFRIČKE OKLOPNE KORNJAČE
(Geochelone sulcata – Centrochelys sulcata)
Najveća kopnena kornjača i treća po veličini na svitu. Prirodno stanište joj je Afrika. Nalazi se u ranjivom statusu (VU) po pogledu ugroženosti vrste od izumiranja. Prosečan životni vik je 50 – 80 godina, mada postoje podaci o životnom viku i oko 100 godina. Ženke mogu dostići težinu do 40 kg, a mužjaci do 50 kg. Dužina oklopa je i do 80 cm. Po tipu ishrane su biljojedi.
Najinteresantnija osobina im je razmnožavanje. U zavisnosti od uticaja spoljašnje sredine (temperatura), embrion tokom razvoja dobija pol, te se razvija ili kao ženka ili kao mužjak. Ukoliko je razvoj embriona na nižim temperaturama, recimo nižim od 30 stepeni, iz jaja se leže mužjak. Ukoliko je razvoj embriona na višim temperaturama, recimo iznad 30 stepeni, iz jaja se leže ženke. Afričke oklope kornjače mogu da polože do 24 jaja.
MLADUNCI AFRIČKIH OKLOPNIH KORNJAČA U ZOO VRTU PALIĆ
Zoološki vrt Palić u svojoj zbirci posjeduje 3 odrasle jedinke, 2 ženke i 1 mužjaka.
Dana 10.03.2022. godine, ženka kornjače je položila 24 jaja, što je maksimum za ovu vrstu. Kako bi obezbidili uslove za razvoj embriona, jaja su stavljena u inkubator sa suvom i vodenom sredinom, tačnije suvi terarijum je položen u akvarijum. U inkubatoru se redovno pratila i regulisala temperatura (27 – 30 stepeni) i vlažnost vazduha na 70 – 80 procenata. Inkubator je podešen u saradnji sa stručnom službom Beo Zoo vrta.
Prvo mladunče kornjače izleglo se na 90. dan, 09.06.2022. godine, a kasnije je u narednim danima došlo do izleganja još 13 kornjača, tako da je od 24 jaja izleglo 14 mladunaca afričkih kornjača. Uspešnost razmnožavanja ovim postupkom je bila 58%, što je veliki uspeh, jer se ovakav tip razvoja u inkubatoru prvi put uradio u Zoološkom vrtu Palić.
Ponosi smo na saradnju dva najveća Zoo vrta u Srbiji (Zoo vrt Palić i Beo Zoo), bez koje je nemoguće dobiti dragocene informacije stečene iskustvom, o držanju i uzgoju egzotičnih životinjskih vrsta.