Orlovi bilorepani iz Prihvatilišta snili prva jaja

U novembru 2024. godine, obratijo nan se čuveni biolog – ornitolog Ištvan Ham, čija su specijalnost orlovi bilorepani, kojima se bavio većin dilon svog radnog vika. Tokon jedne posite Zoo vrtu Palić, primetijo je, nako dugog posmatranja volijere di je smešteno sedan jedinki orlova bilorepana, da su dvaj jedinki – mužjak i ženka, pokazivale naklonost jedna prema drugoj i da su se izvajale od ostali jedinki ka’ mogući par. Triba naglasit da su jedinki dil Prihvatilišta za divlje i povriđene živine, te se zbog trajni povrida neće moć vratit u prirodu. Njegova ideja bila je da se te jedinki, ako je izvodljivo, izdvoje u posebnu izolovanu volijeru, kako bismo probali da ih razmnožimo. Ako bismo u tome uspili, mlade jedinke bi bile pušćene u prirodu, kako bi se na taj način doprinilo povećanju brojnosti ove ritle grabljivice na našim prostorima.

Donešena je odluka da se ova ideja sprovede u dilo, uz kontinuiranu saradnju uprave Zoo vrta Palić s Ištvanom Hamom. U narednin danima počela je priprema izdvojene volijere, novog gnjizda i postavljene su kamere za nadzor u samoj volijeri i iznad gnjizda, kako bi se što ditaljnije nadgledala društvena dinamika ovih jedinki i proces razmnožavanja. U samin radovima i sprovođenju ideje u dilo učestvovali su timaritelji Aleksandar Miler, Milan Marjanović, Čongor Husta i Boris Hardi, ka’ i biolog Zoo vrta Slobodan Cvitković.

Oko sredine februara, primićene su prve aktivnosti vezane za pripremanje gnjizda od strane obe jedinki. Početkon marta, ženka je snila jedno jaje i počela da leži na njemu. Nako par dan primićeno je i drugo jaje, a uskoro i treće jaje.

Share your love