Прихватилиште

Место где заплењене и повређене дивље животиње проналазе нови дом

Прихватилиште

Значај прихватилишта у зоо врту

Осим егзотичних животиња, које су у ЗОО врту на Палићу изложене очима посетилаца, много је оних које љубитељи природе не могу да виде јер су на лечењу у Прихватилишту за дивље животиње.

У прихватилишту се налазе животиње које ту доспевају због повреда задобијених у природи, неодговорног односа бившег власника према свом љубимцу или су под контролом трговине ретким и угроженим врстама и/или заплењених животиња које су дошле у посед државе, а са циљем њихове ревитализације и каснијег враћања у природу

Година оснивања
1000
Јединки збринуто
1000
Интервенција годишње
0

Начин функционисања

Прихватилиште за стого заштићене и заштићене дивље врсте у оквиру Зоолошког врта Палић функционише тако што повређене јединке или полетарци буду збринути, након чега следи период опоравка односно неге, када пролазе и различите провере од стране ветеринара и других стручних служби.
Циљ је да што већи број јединки буде враћен у природу.

Прстеновање

Како бисмо могли да пратимо њихово кретање, домет који могу да остваре, како бисмо утврдили локалитет на коме ће се настанити, све јединке најпре прстенујемо. На овај начин знамо ако нека нека птица коју смо пустили, доспе на неко друго место

Пар речи о прихватилишту

Смисао постојања прихватилишта

„Смисао овог прихватилишта јесте да, када дођу овде младе или повређене јединке после периода опоравка и процене ветеринара и свих служби, те јединке буду враћене у природу. Јединке, а пре свега птице које не могу да буду враћене, биће задржане у зоолошком врту и ми ћемо покушати њихово размножавање и можда у наредном периоду птиће да вратимо у природу.“

Соња Мандић

Директорка Зоолошког врта на Палићу

„Када из природе узмете дивљу животињу, ви сте је на неки начин већ убили. Она постаје питома и више није спремна за живот у дивљини.“

Андријана Тот

Пословођа ЗОО врта Палић

„У Србији се годишње заплени око 300 егзотичних животиња, међутим, све животиње прођу „Танталове муке“.“

Владимир Јаћовић

Руководилац Групе за спровођење ЦИТЕС конвенције

„Статистички подаци показују да постоји раст нивоа еколошке свести и да грађани брину о угроженим животињама.“

Илија Миљковић

Стручњак за заштиту природе из Покрајинског завода за заштиту природе

Постаните херој за животиње

Удомите дивљу животињу и доживите јединствено искуство повезаности с природом. Ваша подршка осигурава да ове животиње добију све што им је потребно, а ви ћете добити непроцењиво искуство.