Зоолошки врт Палић свечано је обележио 75 година постојања и рада, на датум када су први пут отворена врата за посетиоце давне 1950. године, 31. маја. Као установа културе града Суботице, Врт се бави зоологијом, ботаником, заштитом природе, образовањем, културом и туризмом. Овај јубилеј је прилика да се осврнемо на пређени пут, истакнемо актуелне пројекте, едукативни програм и значајну сарадњу са институцијама из области заштите природе и животне средине.

Развој и трансформација Врта
Од скромних почетака као менажерија, Зоолошки врт Палић израстао је у модеран комплекс који се простире на 15 хектара, са богатом збирком животињских и биљних врста. Данас је дом за преко 150 врста у сталној збирци, те више од 50 животиња у прихватилишту.
Директорица Врта, Соња Мандић, нагласила је да се предност Зоолошког врта Палић огледа у његовом положају у заштићеном подручју природе, што омогућава стварање животних простора са природним баријерама. Искоришћен је потенцијал Палићког језера и Тапшиног канала, који су проширени вештачким каналима како би окружили волијере. Од 2011. године посебан акценат је стављен на усклађивање са прописима о величини и опреми простора за животиње. Директорица је истакла да се ради на обезбеђивању адекватног смештаја за све становнике, укључујући шимпанзу Томику (45 година) и медведицу Мару, која је у Врт стигла након заплене 2022. године.

Прихватилиште: Борба за опстанак дивљих врста
Зоолошки врт Палић је, поред Београдског зоолошког врта, једина установа у Србији која има директан уговор са Министарством заштите животне средине за прихват повређених и заплењених заштићених и строго заштићених врста животиња. Ово Прихватилиште, које постоји од 2004. године, суочава се са све већим бројем животиња због илегалне трговине и повећане свести грађана који доносе повређене јединке.
Директорица је истакла да је најлепши део посла опоравак животиња и њихов повратак у природу. Као пример навела је орла крсташа који је ове године враћен у природу, што је значајно јер је реч о једној од свега 14 јединки у Србији. Стотине птица, гмизаваца и сисара су, након бриге у Врту, враћени на локације попут кањона Увца, Таре, Фрушке горе, те Лудашког језера и Селевењске пустаре.
Едукативни програм: Инвестиција у будуће генерације
Едукативни програм Зоолошког врта Палић, који траје више од 40 година, један је од најзначајнијих и најпопуларнијих у региону. Прошле школске године, преко 18.000 суботичких основаца прошло је кроз програм, који је попуњен већ почетком септембра.
Јелена Тољагић, едукатор у Врту, објаснила је да програм обухвата радионице, предавања и интеракцију са животињама – од храњења медведа до сусрета са тарантулама и шиштећим мадагаскарским бубашвабама. Деца уче о значају заштите животиња и природе кроз више од 60 тематских предавања, очигледне наставе и радионица.

Будућност и признања
Поводом јубилеја, Пошта Србије је издала специјалне поштанске маркице са мотивима персијског леопарда, афричког лава, жирафе и еланд антилопе, као и две колекционарске коверте. Овај гест Поште Србије представља значајно признање и потврду националне важности Зоолошког врта Палић. Маркице и коверте доступне су у већим поштама широм Србије.
Обележавању 75. годишњице присуствовали су бројни важни гости, званичници града из области културе и ветеринарства, пријатељи животиња и многи други сарадници.
